Víztükör

– Késő délután van, biztos most akarsz menni?  – Mikor máskor, ha nem most? –  kérdezte vigyorogva.  – Esetleg nem sötétedés előtt 5 perccel. Muszáj elcsapnia egy autónak, hogy ne legyél hülye?  – Viccelsz? Engem lehetetlen, hogy elcsapjanak, túl gyors vagyok hozzá.  – Nem, te javíthatatlan hülye vagy. Még hogy túl gyors… – csóválta a fejét. – Na jó, akkor legalább egyezzünk meg, hogy használod a lámpád, ha már úgyis ott van a bicikliden.  – Nyilván használtam volna, de persze, megígérem. De te nem jössz? – érdeklődött kissé megrökönyödve.  – Szerinted van választásom? Persze, hogy megyek, meg hát valakinek vigyáznia kell rád, mert az a lámpa jó placebonak, de másra nemigen. …

Olvass tovább!

Tömegközlekedés 101

Tudjátok, honnan kapta a rovat a nevét? Onnan, hogy ez azon cikkek gyűjteménye, amelyeken az írók a 4-6-os villamoson gondolkoznak. Az utóbbi időben pedig azon járt az agyam, hogy vajon néhány embert ki tanított meg tömegközlekedni. Tisztázzuk, hogy időről időre mindenkivel előfordul, hogy az etikettet nem tartja be, mindenkinek lehet rossz napja. De vannak emberek, akiknek notórius módon rossz napjuk van. Mielőtt nekikezdünk, azért a cikk célját kiemelném: nem azért van, hogy az olvasó rosszul érezze magát! Inkább hívjuk fel a figyelmet arra, hogy nem kell esztelenül rohanni és csak…

Olvass tovább!

Szinesztézia

A kulturális enciklopédia szerint a szinesztézia: „hangulati egyezésen alapuló névátvitel”. Ez az a jelenség, mint a viccben is: Red Bull-t öntöttem a kávémba víz helyett, azóta hallom a színeket. A szinesztéziát korábban gyengeelméjűségnek tudták be, hiszen egy furcsa jelenség, amikor egy illető teljesen más területeket kapcsol össze. Ezek a kapcsolatok általában a fejlődés korai szakaszában jönnek létre. Az agy teljesen különböző területei kerülnek összeköttetésbe, majd ezek a fejlődés során legtöbbször eltűnnek. Kivéve, akiknél nem, ez az emberek 4,4%-nál figyelhető meg. (Később is megjelenhet, ezt szerzett szinesztéziának nevezzük, amely agyi területek…

Olvass tovább!

Valóság és képzelet

Mind emlékszünk az Eredet ominózus végére, ami nyitva hagyja a kérdést: ez a valóság-e? A való életben nincsenek pörgettyűink, dobókockáink, szóval honnan tudjuk, hogy ez-e a valóság? A tapasztalataink vezetnek erre vagy a környezetünkből halljuk ezt. Feltehetjük a kérdést, mennyire megbízhatóak a forrásaink. Meglehetősen erős érvek szólnak a jelenlegi valóság mellett: számolások, mérések, és azoknak az állításai, akikre felnézünk. De ez a valóság nem állandó. Ezt sosem szabad elfelejtenünk. A mi valóságunk a jelenlegi ismereteinken alapszik. Mi van akkor, ha valójában a képzeletünk töredékei is az igazi valóság részei? Ez…

Olvass tovább!

Szociális média vs. én?

A 21. században a telefon, a számítógépek, a modern technika és hírközlés abszolút a mindennapjaink részévé vált. Utazás közben is nyomkodjuk a telefonunkat, naponta többször felnézünk az Instagramra és a Facebookra, a Messenger pedig folyamatosan be van kapcsolva. Az idősebb generációk ezt nem egészen értve, gyakran „függőknek” titulálják a mai fiatalokat, bár ez sokszor téves vád, érdemes elgondolkozni rajta.

Olvass tovább!

Halloweeni ötletbörze

Ezúttal olyan filmekről lesz szó, amelyeket érdemes ilyenkor megnézni. Ez mindössze egy rövid szemezgetés a személyes kedvenceimből, azoknak, akik inkább a vicces témájú filmeket szeretik. Karácsonyi lidércnyomás: A legjobb átmeneti film karácsony és halloween között. Nagyon szórakoztató, a zene fülbemászó, és ha nagyon figyeltek sok érdekességet vehettek észre. Hókusz pókusz: Mi történik, ha három boszorkány visszatér a múltból? A gyerekeknek senki sem hisz, ezért csak ők állíthatják meg a gonosz nővéreket. Egy igazi klasszikus amivel az őszi időszakra lehet hangolódni.   Addams family: Egy igazán deviáns család hétköznapjaiba pillanthatunk bele,…

Olvass tovább!