Az ELTE TTK déli épületének földszintjén megtekinthető a 2018-as évre megszavazott Év ásványa és Év ősmaradványa pályázatának díjazottjai. A Természetrajzi Múzeum Biológiai és Őslénytani Kiállítása előtti térben látható 2018. december 10-ig a Magyarhoni Földtani Társulat Év ásványa és Év ősmaradványa programjának fotókiállítása a Lelkes Ásványbörzével közös szervezésben. A Magyarhoni Földtani Társulat 2015-ben indította útjára a programot, amelynek részeként minden évben 3-3 jelöltet bocsátanak szavazásra. A 2018-as évre a közönség a fluoritot juttatta az év ásványa trónjára, az ősmaradványok közül a Balatonites Balatonicus érdemelte ki ezt a címet, aminek köszönhetően az év…
Olvass tovább!Szerző: Főszerkesztő
A Hangya és a Darázs
Scott Lang visszatér a mozivászonra, ráadásul nem is egyedül, hanem társával, a Darázzsal. A Hangya és a Darázs a Marvel-moziverzum kulcsfontosságú filmje, így semmiképp sem szabad lemaradni róla. Pár dolgot még viszontláthatunk a Bosszúállók 4-ben.
Olvass tovább!Középiskolások az ELTE-n: VII. Eötvös Természettudományos Tábor
Az Eötvös József Collegium 2012 óta rendezi meg az Eötvös Természettudományos Tábort, az ELTE Természettudományi és Informatikai Karainak közreműködésével, amelynek célja az egyetemi természettudományos és informatikai szakok népszerűsítése a pályaválasztás előtt álló középiskolás diákok körében.
Olvass tovább!B.City Pub
A B.City Pub a belváros szívében lévő kisebb kocsma (Nagymező és Zichy Jenő utca sarkán). Kifejezetten kellemes hely, filmbeillő hangulattal, olcsó italokkal. Számomra rengeteg kellemes emlék kötődik a helyhez, remélem ezzel a cikk után nem leszek egyedül!
Olvass tovább!Csillagok között
A mai szemmel már közepesen réginek számító, eredeti nyelvén Interstellar címre hallgató filmet 2014-ben készítették és adták ki. Alapvetően egy tudományos-fantasztikus kalandfilmről beszélünk, ugyanis a fő témája a 21. század világűrről és a tér-idő viszonyról való elképzeléseinek bemutatása. Rendezését Christopher Nolan végezte, aki a Batman trilógia rendezésével vált híressé. Mivel témája csak tudományos elképzeléseken alapult, nagy segítséget jelentett Kip Thorne elméleti fizikus, aki a stábot elméleti tanácsokkal látta el. Érdekesség, hogy Kip Thorne 2017-ben megosztott fizikai Nobel-díjban részesült a gravitációs hullámok felfedezéséért, és azok létezésének bizonyításáért.
Olvass tovább!Fotók az ELTE Sport7-ről
Megérkeztek a fotóink az ELTE Sport7-ről, BEAC sportágválasztójáról. Idén is több ezer érdeklődőt vonzott a BEAC sportágválasztója, az ELTE Sport7. Az ELTE és a Diákhitel támogatásával… Közzétette: Tétékás Nyúz – 2018. szeptember 23., vasárnap
Olvass tovább!A vörös teknős
A vörös teknős egy animációs művészfilm, amely 2016-ban jelent meg, majd a cannes-i filmfesztiválon nyert díjat. Műfaját tekintve fantasy drámának mondható, de ezen elemek összessége nem egy átlagos sablontörténetet mesél el, így ne az általános értelmében próbáljuk a műfajt értelmezni és elképzelni! A történet egy hajótöröttről szól, aki egy lakatlan szigetre jut. Néhány nap alatt megismeri a szigetet, összebarátkozik a helyi rákokkal, majd úgy dönt, hogy nekivág a végtelennek. Minden erejét lantba vetve nekiáll hajót építeni, hogy hazajusson. Azonban az összes kísérletét egy rejtélyes tengeri lény szabotálja. Többszöri próbálkozás után…
Olvass tovább!POKET: magyar irodalom a zsebedben
A POKET automaták április 11-én álltak szolgálatba Budapest különböző pontjain. A célja ezeknek a zsebkönyveknek, hogy a klasszikus magyar irodalmat elérhető áron terjesszék, valamint inspirálni szeretnék a fiatalokat és időseket is, hogy a telefonos alkalmazások helyett, olvasással töltsék az utazás idejét. 990 Ft-ért a nagyobb megállókban, csomópontokban felállított automatákból lehet hozzájutni a példányokhoz. Ejtsünk pár szót a külsejéről! A terveket a MOME hallgatói készítették. Egyszínű, műbőr borító, mérete 9×14 cm, letisztult. A méretéből adódóan a női zsebekbe nem feltétlenül fog elférni, vagy kilóg vagy szűkös lesz. Azonban pont akkora, hogy…
Olvass tovább!Interjú Berki Mártonnal
Hány éve dolgozik az ELTE TTK-n? Itt végzett-? 2009-ben végeztem az ELTE TTK geográfus szakán, majd megkezdtem a PhD-képzést a Földtudományi Doktori Iskola Földrajz-Meteorológia Programján. A kutatás mellett lényegében a legelső doktoranduszi félévem óta részt veszek az oktatásban is, valamint terepgyakorlatok szervezésében és lebonyolításában. Az ösztöndíjas éveket követően az akadémiai működésbe is lehetőségem nyílt belelátni, 2012-től ugyanis az MTA Szociológiai Intézetének kutatójaként dolgoztam. Városokkal foglalkozó földrajzosként rendkívül inspiráló volt városszociológus kollégákkal kutatni, azonban eközben sem szakadtam el teljesen az egyetemtől; Erasmus-kurzusok, speciálkollégiumok, szakdolgozati témavezetés és terepgyakorlatok formájában mindvégig jelen…
Olvass tovább!Tanáris Fórum a TTK Kari Vezetésével
Az új osztatlan tanárképzés legelső évfolyama lassan diplomát szerez, kiváltképpen azok a hallgatók, akik az általános iskolai (4+1 éves) képzést választották. Éppen ezért a Természettudományi Kar vezetése és a Hallgatói Önkormányzat jónak és szükségesnek találta egy olyan esemény létrehozását, amelynek keretein belül a hallgatók vissza tudnak jelezni, vagy épp kérdéseket tudnak feltenni a tanárképzéssel kapcsolatban. Március 27-én került sor a Tanáris Fórumra, s az is jól mutatja a téma fontosságát, hogy a beszélgetésben részt vett Dr. Surján Péter dékán úr, Dr. Homonnay Zoltán, a TKK (Tanárképzési Központ) igazgatója, Török Gabriella,…
Olvass tovább!