Az elmúlt évszázadban sok ellentmondás alakult ki a tej körül. Egyesek szerint egy nagyon tápláló alapélelmiszer, ami nélkülözhetetlen az egészséges csontokhoz, mások állítása szerint pedig rákot okozhat és korai halálozáshoz vezet. Akkor kinek is van igaza, és egyáltalán miért isszuk? A tej minden emlős étrendjének alapja születés után, amikor fejletlen és kicsi az emésztőrendszerük. Alapvetően olyan, mint valami szupertáplálék, ami testünk növekedését hihetetlen módon segíti. A tej összetétele főleg zsírokból, vitaminokból, ásványi anyagokból és tejcukorból, azaz laktózból áll. Ráadásul a születés után egy rövid ideig antitesteket és fehérjéket is tartalmaz,…
Olvass tovább!Szerző: Attila Hódossy
Peto-paradoxon: miért nem lesznek rákosak a bálnák?
A rákos megbetegedés egy ijesztő és titokzatos dolog. Miközben a világ igyekezett jobban megérteni, hogy könnyebben megakadályozhassa, felfedezett egy biológiai paradoxont, ami a mai napig megoldatlan maradt: a nagytermetű állatok immunisnak tűnnek a daganatos megbetegedésekkel szemben. Ez teljesen logikátlannak tűnik, hiszen statisztikailag minél nagyobb az élőlény, annál több daganata kéne, hogy legyen. Az emberek, amióta ismerik a rákot, rettegnek tőle. Erre jó okuk is van, mivel az egyik vezető halálozási ok a világon. Az összeesküvés-elméletek kedvelőitől a lapos Föld, a chemtrailek és az Illuminati mellett gyakran hallhatunk arról is, hogy…
Olvass tovább!Úriemberek
Guy Ritchie, visszatérésként egy általa nagy mértékben befolyásolt filmkategóriában hozott nekünk még egy filmet, mégpedig a bűnözőket szerepeltető „The Gentlemen” című remekmű formájában. A lehető legspoilermentesebben úgy néz ki a történet, hogy egy amerikai drogbáró a hatalmas marihuána-hálózatát próbálja eladni Londonban, pár alvilági figura pedig meg akarja kaparintani, és ehhez minden eszközt bevetnek. Nagyon jó, hogy Ritchie visszatért az ilyen, talán már ikonikusnak nevezhető filmekhez, hiszen valljuk be, hogy előző filmje – az Aladdin – Will Smith nélkül közel teljesen értékelhetetlen lett volna. Nem fogta vissza magát, a „The Gentlemen”…
Olvass tovább!Joker
Vajon hogy sikerült a bohócnak öltözött szociopata 2019-es feldolgozása? Felér a Heath Ledger által alakított Jokerhez? A filmről nagyon nehéz spoiler-mentesen beszélni, így felhívom mindenki figyelmét, hogy aki még nem látta a filmet, és meg akarja nézni, az ennek tudatában olvassa tovább a cikket. A történetet feleslegesnek tartom lebontani, így csak bizonyos dolgokról írnék. A film Joker létrejöttéről szól, akit Joaquin Phoenix alakít. A szerepre nála alkalmasabb színészt nagyon nehéz lett volna találni. Alakítása egyszerűen hihetetlen volt, a következő Oscar-gálán nagyon valószínű, hogy fogjuk látni a színpadon. A Joker-nevetése hihetetlenül…
Olvass tovább!AMI NEM ÖL MEG – A TETOVÁLT LÁNY VISSZATÉR
Az Ami nem öl meg: A tetovált lány visszatér a méltán híres Tetovált lány című könyv filmes adaptációja. A krimik és thrillerek jellegzetes vonásait magával hordozó film főszereplőjét Claire Foy alakítja, aki hozza a tőle megszokott minőséget, azonban van egy kis bökkenő is…
Olvass tovább!Interjú Hódossy Attilával: Egy természetvédelmi őr munkája
Hogy jöttek létre a nemzeti parkok? „Az államilag szervezett természetvédelem kezdete 1872-re tehető, amikor az USA-ban megalakult a Yellowstone Nemzeti Park. Ekkor az őrök – vagy ranger-ök – felvételi követelménye volt az ottani indián nyelvjárások ismerete, a magabiztos fegyverhasználat és a lovas tudás. Ezek napjainkban természetesen teljesen megváltoztak már, bár Afrikában még ma is kiemelt szerepet kap a fegyverhasználat az orvvadászat miatt. Magyarországon az első fizetett természetvédelmi őr idősebb Gulyás Józsefvolt, akit az akkori Madártani Egyesület adományokból alkalmazott a Kis-Balatonon az addigra majdnem kipusztult nagykócsag költőtelepek védelmére. Ő egyébként egy…
Olvass tovább!Legendás állatok és megfigyelésük: Grindelwald bűntettei
A J.K Rowling által megalkotott varázsló univerzum sokunk szemében kiemelt helyen van. Egy újabb vászonra vitt öt részes sorozatra számíthatunk Legendás állatok és megfigyelésük címmel, melynek második része nemrég került a mozikba.
Olvass tovább!Mi történik egy elefánttal, ha ledobjuk a háztetőről?
Dobjunk leegy egeret, egy kutyát és egy elefántot egy felhőkarcolóról valami puhára! Mi történik? Az egér kicsit megszédül, megrázza a fejét, és morcosan elszalad. A kutyának eltörnek a csontjai, és nagy kínok között mérgesen meghal. Az elefánt pedig gyakorlatilag egy nagy paintball golyóhoz hasonlóan felrobban és ideje sincs mérgeskedni. Miért van az, hogy az egér túléli, de az elefánt nem?
Olvass tovább!A génsebészet jövője
A múlt heti „A génsebészet működése” című cikkben a módszer működéséről olvashattatok, most pedig nézzük meg, hogy milyen jövőképet festhet a technológia alkalmazása. Halhatatlan szuperkatonák? Szuperintelligens, galaxist meghódító űrhajósok? Pontosan nem tudhatjuk, de összefoglalhatjuk, mire számíthatunk.
Olvass tovább!A génsebészet működése
Az orvoslás egyik legmodernebb és legérdekesebb módja a génsebészet. Neve nem hazudik, génekből vágunk ki és rakunk be darabokat. Egyszerű biológiai tényeken alapul, mégis az idegsebészet komplexitásával vetekszik. Határa pedig a csillagos ég, még csak fejtegetjük, mikre lehet jó a jövőben.
Olvass tovább!