Élő adás – Ebola, vérzéses lázak, SARS, új koronavírus: ki a veszélyesebb?

2020. február 19-én került megrendezésre az Élő Adás jelenleg talán egyik leginformatívabb és leginkább aktualitást feszegető előadása. Pályi Bernadett és Dr. Kis Zoltán egy összehasonlító prezentációt tartottak az eboláról és az új koronavírusról (SARS-CoV-2). Mielőtt belekezdenék a két vírus egyenkénti bemutatásába az előadás nyomán, megemlítenék pár általános információt. Ezeket a kórokozókat ún. kockázati csoportokba soroljuk, attól függően, hogy milyen az egyéni és közösségi kockázatuk. Négy ilyen csoport van, az elsőbe tartoznak a legártalmatlanabbak, a negyedikbe pedig a legfertőzőképesebbek, legveszélyesebbek (például a különböző vérzéses lázak, így az ebola is). A SARS-CoV-2…

Olvass tovább!

Erasmus – Diákélet Olaszországban

Egy interjú során beszélgettem Pánczél Emesével, harmadéves Földtudományi BSc geológia szakirányon tanuló hallgatóval. Az Erasmus+ program keretein belül eltöltött részképzéséről tettem fel néhány kérdést. Mikor jelentkeztél Erasmusra és melyik országba, egyetemre? A 2019/20-as őszi félévre pályáztam Erasmusra. Olaszországba, a Perugiai Tudományegyetemre, – avagy olasz nevén – az Università degli Studi di Perugia-ra jelentkeztem. Több helyet is megjelöltél? Ha igen, miért döntöttél végül, a Perugiai Tudományegyetem mellett? Ez az egyetem volt az egyetlen, amit megjelöltem. Régi álmom volt kipróbálni az olasz „Dolce Vita”-t, mindig érdekelt az ország, a nyelv és a…

Olvass tovább!

A soksejtűség evolúciója: kis vagy nagy lépés?

2018. november 28-án került megrendezésre a sorozat évadzáró előadása A soksejtűség evolúciója: kis vagy nagy lépés? címmel, melyet Nagy László, a Szegedi Tudományegyetem tanára tartott. A fő kérdés az volt, hogy vajon ez egy nagy ugrás volt-e az evolúció során, vagy mindössze csak egy “órásmesterre” volt szükség, aki a megfelelő helyre pakolja a már meglévő géneket?

Olvass tovább!

Zöld Teknős Barlangja

Egy kellemes kis búvóhely a hideg ellen, rendkívüli teaválaszték, és még vizipipázni is tudsz, ha úgy tartja kedved. „3 szinten 1300 nm-en csodálhatjuk meg azt az egyedülálló építészeti csodát, ami 18 különböző stílusú szeparét is magába foglal.” – olvashatjuk az interneten, de akkor hogy kaphat 2,5-ös értékelést? Nos, a válasz egyszerű: lassú kiszolgálás, túlárazott filteres teák és levegőtlen, fülledt helyiségek.

Olvass tovább!

Zoo Café

Egy kávézó, ahol nemcsak különleges meleg italok várnak, de még érdekesebbnél érdekesebb állatokkal is találkozhatsz közben. Ez a Zoo Café, ami a belváros szívében helyezkedik el egy eldugott kis utcában (amit nem érdemes kocsival megközelíteni, mert úgyse lesz szabad parkolóhely a közelben…:D).

Olvass tovább!

Alfa

A kutya az ember legjobb barátja – szól a közmondás. Ma már el sem tudnánk képzelni egy olyan világot, ahol ezek a szőrös négylábú szeretetbombák ne lennének a mindennapjaink része. Albert Hughes Alfa című remekműve annak a történetét mutatja be, hogyan lett egy vadon élő állatból az ember legjobb barátja. A törzs férfitagjainak feladatát, a vadászatot is bemutatja a film, tulajdonképpen a nyitójelenettel a művelet közepébe csöppenünk. Főszereplőnket, Kedát (Kodi Smit-Mcphee) felöklelte egy bölény, és ez a baleset halálos kimenetelűnek tűnt csapattársai – köztük apja – számára, így otthagyták. Ezzel…

Olvass tovább!

Interjú Dr. Miklósi Ádámmal

A Biológiai Intézet igazgatójával, Dr. Miklósi Ádámmal készült interjúnk során választ kaphattunk  az intézet alapszakos hallgatóinak legégetőbb problémájára: “Vajon mire jó egy BSc-s diploma?”   Sokszor hallani, hogy egy BSc-s diploma „nem ér semmit”, csupán egy útlevél az MSc-hez, Ön szerint mennyire helyénvaló ez az állítás?  Minden diploma valójában annyit ér, amennyit beletesz a hallgató. A biológia BSc-t szerintem úgy érdemes felfogni, hogy itt van 3 év, amit nagyon biztonságos, fűtött helyen tölthet el a tanuló, szülők által támogatva – vagy önerőből megsegítve –, és közben minden, hangsúlyozom, minden szabad…

Olvass tovább!