World Press Photo 2019

A World Press Photo egy 1955-ben alapított globális platform, mely a vizuális újságírás mentén kapcsolja össze a sajtófotósokat és a közönséget. Céljuk, hogy „tudósítsanak a világ lényeges történeteiről”. A World Press Photo kiállítást szeptember 19-től október 23-ig tekinthette meg a budapesti közönség. A kiállítás már második alkalommal fogadta a látogatókat a Magyar Nemzeti Múzeumban. A világszerte 100 országban bemutatott kiállítás tavaly fővárosunkban érte el az egyik legmagasabb látogatószámot.  A World Press Photo minden évben megrendezett versenyére idén 129 ország 4738 fotográfusa összesen 78801 fotóval pályázott. A három hétig tartó válogatás…

Olvass tovább!

A megváltozott múzeumlátogatási szokásokról

Az előző féléves társadalomföldrajzi terepgyakorlatunk utolsó napján egy kisvárosi, frissen felújított múzeumba látogattunk el. Habár nemrég újították fel, a költségvetésük nagy része a rezsire és az alkalmazottak bérére megy el (meg talán egy kevés a szakmai továbbképzésekre). Valódi fejlesztésekre így tényleg kevés pénz marad, ezzel kell beérni. Mit tehet ilyenkor egy múzeumigazgató?

Olvass tovább!

The Neistat Brothers

Casey Neistat a világ egyik legnépszerűbb YouTubere, főképp a daily vlogjairól ismert, amiket egy ideig lelkiismeretesen készített, de mára ez már kevésbé jellemző. Ne csodálkozzunk, Casey nemcsak a videózással foglalkozik, nevéhez fűződik a Magyarországon kevésbé ismert Beme alkalmazás is, ami többszöri átalakulás és orientációváltás után fél éve végleg bezárta kapuit. Az app egyébként egy közösségi alkalmazás volt, rövid vlogokat lehetett rá feltölteni, a későbbi (újabb) verzióban pedig egy központi témával kapcsolatban fejthették ki az emberek a véleményüket videó formájában.

Olvass tovább!

Freaks (1932)

Az alábbi cikket tavaly már majdnem publikáltuk a TéTéKás Nyúzban, ám nem lett belőle semmi, ugyanis úgy éreztem, hogy nemigen tudtam kifejezni, hogy pontosan miért is olyan nagyszerű és maradandó ez a film. Most ismét megpróbálkozom vele, lássuk a horrorfilmet, ami nagyban meghatározta a mai filmipart, ezzel együtt pedig évtizedekig be volt tiltva az Egyesült Királyságban!

Olvass tovább!

A Lakótelepi Bosszúálló és a panellakások

A 2. világháború után a szocialista vezetés alatt rengeteg változáson esett át az országunk. Az 1950-es években az ipar erőteljes fejlesztése mellett nemigen jutott pénz és energia a mezőgazdaság fejlesztésére, pedig a termelőszövetkezetek megjelenéséről mindenki hallott már. A kormány a gazdasági ciklusokat „5 éves tervekben” határozta meg. Az első ilyen 5 éves terv, egy rövidebb, 3 éves terv után 1950-ben kezdődött. Mint ahogy említettem, sem ebben a ciklusban, sem a következőben nemigen sikerült nagyobb fejlődést elérni a mezőgazdaság kollektivizálása terén. Ez több mindennek köszönhető. Egyrészt a mezőgazdaságban tevékenykedő népesség (parasztság)…

Olvass tovább!

Atypical 2. évad

Az Atypical első évada kellemes meglepetés volt, ám véleményem szerint kicsit túl klisésen dolgozta fel az autizmus témáját, az anyuka karaktere pedig vagy direkt, vagy pedig véletlenül, nagyon rosszul volt megírva. Néhány hete megérkezett a második évad, ami ott veszi fel a fonalat, ahol az első évadban abbamaradt. Elsa tehát megcsalta Dougot egy pultosfiúval, Doug pedig különösen rosszul viseli ezt az egészet. Ebben az évadban kicsit kevesebb szerep jut Samnek: tényleg a szülők kapcsolata, illetve Casey új iskolába való beilleszkedése lesz a fő téma. Elsa megpróbálja visszaédesgetni magát a családba,…

Olvass tovább!

Kutatók Éjszakája az ELTE TTK-n (videó)

Múlt hét pénteken és szombaton került megrendezésre a Kutatók Éjszakája, amiből az ELTE TTK idén sem maradhatott ki! Az érdeklődőket számos interaktív workshoppal, előadással, bemutatóval várták, ahol rengeteg kísérletet bárki elvégezhetett. A programok természettudományok szinte teljes spektrumát lefedték, az atomfizikától kezdve a mikrobiológián át egészen a geometriáig. Videó: Dózsa Zoltán

Olvass tovább!

Hamarosan megrendezésre kerül a 2018-as ELTE Feszt

Izgalmas előadásokkal, látványos kísérletekkel, interaktív workshopokkal várja a középiskolásokat 2018. október 12-én az ELTE Trefort-kerti campusra szervezett összegyetemi nyílt napon, ahol a továbbtanulás előtt álló fiatalok minden szükséges tudnivalót egy helyen szerezhetnek meg. A nap indításaként reggel 9 órakor Ősi Attila geológus-paleontológus, az MTA–ELTE Lendület Dinoszaurusz Kutatócsoport vezetője, a Természettudományi Kar habilitált egyetemi docense az európai és magyarországi dinoszaurusz-kutatásról. Délután 14 órakor Kacskovics Imre egyetemi tanár az ELTE-n folyó biotechnológiai kutatásokról beszél majd. Részletek: https://ttk.elte.hu/content/elte-feszt.e.62 Forrás: http://www.facebook.com/ttk.elte

Olvass tovább!

Tegnap nyitotta meg a kapuit az ELTE Shop

Tegnap reggel kilenckor nyílt meg az ELTE Shop az Egyetem tér 5. szám alatt. A nyitást már rögtön egy kiárusítással kezdték, rengeteg pólóért és pulcsiért lehetett hozzájutni elég olcsón, az első kétszáz vásárlót pedig sörrel várták. Az utóbbi néhány ELTE-hez köthető fesztiválon egyébként észre lehetett venni, hogy az egyetem rájött, hogy több időt és energiát kellene fektetni az ELTE merchbe, az ELTE-be, mint brandbe. Az idén az egyetemünk által szervezett EFOTT-on, a Lágymányosi Eötvös Napokon, illetve az egyetemi gólyatáborokon is jelen voltak, hogy promozzák az új kollekciót. Már érett ez…

Olvass tovább!

The Mist 2017

Nagyon boldog voltam, mikor végre találtam egy igazán félelmetes Netflix sorozatot, ami nekem is tetszik. Tudom, azért ilyen sorozatokból is van néhány ezen az oldalon, de valamiért egyik se fogott meg. Egyébként észrevettem, hogy az összes ilyesmi sorozatnak mindig nagyon szűkszavú címe van, így történt ez a jelenlegi alkotás esetében is, aminek a címe: The Mist. (Magyarul: A Köd). Szinte felesleges volt ideírnom a magyar fordítását, mert ez a cím nem a jelenlegi alkotásnak a magyar címe, hanem azé a könyvé, ami alapján ez a sorozat készült. Az előzményfilmeket, valamint…

Olvass tovább!