Interjú Nguyen Quang Chinh-nel

Mennyi ideje dolgozik az ELTE TTK-n, és itt végzett-e nálunk? Itt végeztem, 1985-ben, utána lettem egyetemi doktor, így 1988 óta tevékenykedem oktatóként, még kimondani is hosszú, hogy idestova harminc éve. Mi az ön számára a legfontosabb a tanításban? A hallgatókkal való kapcsolatteremtés, hogy tudjunk együtt dolgozni, az nagyon fontos egy oktató számára. Persze vannak órák, ahol csak beszélünk, beszélünk, beszélünk, de ez is egyfajta kapcsolatteremtés, tudásátadás, de amikor szorosabban lehet hallgatókkal együtt dolgozni, akár labor keretében, akár TDK formájában, vagy PhD alkalmával, az mindig nagy öröm. Lehet együtt hülyéskedni, mindenfélét…

Olvass tovább!

Zelefánt ország

Egy elefánt sosem felejt? Még évekkel ezelőtt láttam egy TEDed videót az elefántokról. Azóta vagyok oda az elefántokért. Bevallom, megvilágosodásom előtt azon kívül, hogy szürkék és veszélyeztetettek, nem sok mindent tudtam vagy gondoltam az elefántokról. Nyilván tisztában voltam az orrvadászat problémájával, vagy az elefántcsont feketepiaci kereskedelmével (mármint azzal, hogy van; én nem dealerkedek ilyennel), de mindaddig többségében ezek a negatív hírek jutottak el hozzám, hiszen ennek van sajtóértéke, ezek az aktuálisan fontos és meglehetősen sürgető kérdések. És őszintén, mi jut eszébe egy átlagembernek az elefántokról? Az, hogy két nagy fülük…

Olvass tovább!

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy horoszkóp…És egy Arisztotelész

A fogorvosnál várakozva fellapozhatunk bármilyen előre kikészített, három éve ott porosodó magazint, a hátsó oldalak valamelyikén egészen biztosan találhatunk benne horoszkóp rovatot. Különösen a női újságok szeretnek egész oldalakat ennek a témának szentelni. A legkülönfélébb fajtájú horoszkópokat olvashatjuk, egyesek szerint még a kutyánk sorsát is kiolvashatjuk a csillagokból. (Nem vicc, legnagyobb ámulatomra tényleg van ilyen honlap, pedig először csak hangzatos és ironikus példának szántam.) Mindig is érdekelt, hogy miért tulajdonítanak az emberek ekkora jelentőséget a csillagok állásának, és főleg miért tartják jónak, hogy egy áltudomány befolyásolja a párválasztásukat, a magánéletükkel…

Olvass tovább!

A Hawking-hatás és az űrkannibálok

Mint mára talán már mindenki értesült róla, az elmúlt időszakban hunyt el Stephen Hawking, a világ talán legismertebb fizikusa. De mitől is volt pont Ő a legismertebb? Valószínűleg a betegségétől és az azzal való küzdelemtől, mivel valljuk be, ha valamiben nincs szenzáció, az az átlagember figyelmét ritkán kelti fel, különösen, ha például a fekete lyukakról van szó. Én személy szerint azt szerettem Hawking-ban, hogy sosem hagyta, hogy a betegsége definiálja, feleméssze őt. Igyekezett teljes életet élni és egy olyan eszközzé tudta alakítani a nehézségeit, mely által emberek millióival ismertette és…

Olvass tovább!

Édeseim, avagy a mesterséges édesítőszerekről

A fejlett társadalmak emberei, tudva vagy tudatlanul, de mind fogyasztanak mesterséges édesítőszereket. Ezeket az anyagokat kissé szórakozott kutatóknak köszönhetjük, akik nem tartották be a kémia alapszabályát, miszerint ne nyald meg a kanalat. A mesterséges édesítőszerek nagy hányada ugyanis nem szándékos kísérletezés eredménye, hanem más kutatások melléktermékei. A legtöbb dietetikai és diabetológiai szakember egyetért abban, hogy ezek az alternatívák jobbak szervezetünknek, mint a közönséges cukor, barna cukor, fruktóz és szukralóz. Azonban az internetes oldalak rémhíreinek köszönhetően rengeteg tévhit kering az édesítőszerekkel kapcsolatban. Vegyük például az aszpartámot. Miben is található aszpartám? Cukormentes…

Olvass tovább!

Gyakori Kérdések

Kedves Hallgatótársak! Ismét eljött egy új félév, lezárult egy választékos jelzőkkel illethető vizsgaidőszak. Mindenki túlélte? Remek.  Remélem összeszedtétek az energiáitokat a regisztrációs héten, s a tárgyfelvétel is sikeresen megtörtént. A versenyjelentkezés zárulásával utólagos kurzusfelvételre és leadásra február 23-ig van lehetőségetek elektronikus kérvény formájában, a Neptun-Ügyintézés-Kérvények fül alatt.  Az önköltség befizetésének határideje március 15. Záróvizsgára való jelentkezésre február 28-ig, kizárólag elektronikus kérvényben van lehetőség. A legtöbb észrevételetek a vizsgaidőszak alatt a számonkérés tartalmára vonatkozott.  Beszéljünk hát egy kicsit többet erről, hallgatói jogokról, oktatói jogokról és mindkét fél kötelezettségeiről.  Az a szó,…

Olvass tovább!

Gólyatáborok

Az e heti számban Horváth Lucával, a TTK HÖK elnökével beszélgettünk. Luca a nyár folyamán nem csak a vezetőképzőn ismerhette meg a többi önkományzat működését és rendezvényeit, hanem személyesen is ellátgatott gólyatáboraikba. Az itt szerzett tapasztalatairól kérdeztük.  Szerinted mi volt a legjobban bevált újítás az idei gólyatáborokban? Nehéz kérdés, sajnos nem minden Gólyatáborban jártam az újítások előtt, így nem tudom meghatározni, hogy miként váltak be az újítások. A TermészetGyógyász (fizika, kémia, matek és bárczi) Gólyatábor egy teljesen új konstrukciót nagyon nehéz volt elérni, hogy a különböző szakterületek elengedjék a régi…

Olvass tovább!

3D nyomtatással az orvvadászat ellen?

  Ha a magyar kultúrában nem is, Ázsiában, különösen Vietnámban és Kínában nagy hagyománya van a rinocéroszszarvból készült dísztárgyak és orvosságok készítésének. Azt, hogy egy vietnámi család milyen gazdag, mennyire előkelő helyet foglal el a társadalmi ranglétrán, nagymértékben határozza meg a rinocéroszszarvból készült ékszerek és szobrok száma. Jelenleg 30 gramm szaruért 5 500 $-t fizetnek a feketepiacon, azaz egy átlagos méretű szarv értéke elérheti a 300 000 $. Emiatt több, mint 130 000-el csökkent a Földön élő orrszarvúk száma a 20. század eleje óta. Mára már az összes fajt nézve…

Olvass tovább!