Lindane – a klórozott szénhidrogén típusú rovarölőszer

A klórozott szénhidrogén típusú rovarölő szerek, mint, ahogyan a lindane is, a szerves hatóanyagú szintetikus rovarölő szerek elsőként bevezetett csoportja. A HCH-nak igen sok térszerkezeti izomerjét ismerik, így például a  gamma-HCH vagy másként a lindane-t, mely a rovarok szervezetében ezerszer hatásosabb, mint a többi izomer. Ez azonban a klórozott szénhidrogének szintézise során csak 10-15 százalékban keletkezik, melyből kitűnik, hogy tisztítása komoly erőfeszítésbe kerül. A „heti lindane-szükséglet” hatásai A lindane egérben májdaganatot okoz. Az EPA (Enviromental Protection Agency) listája szerint emberben is valószínűleg rákkeltő hatású. Antibiotikummal együtt drasztikusan redukálja a bélflórát.…

Olvass tovább!

Lénárd Sándor: Egy nap a láthatatlan házban

Láthatatlan ház épült az őserdő fái közé, ott, ahol a mimóza is kétszer akkorára nő, mint a  Róma körüli dombokon, ott, ahol a narancsok és mandarinok az ágaikkal elérik egymást, s ha kedvük tartaná gyümölcsöt cserélhetnének. Az útmenti mocsárba ültetett bambusz áthatolhatatlan kerítéssé burjánzott, s bármelyik égtáj felől is vizsgálódunk a ház valóban eltűnt. Lénárd Sándor, latin, olasz, angol és német nyelven publikáló magyar író, orvos és orgonaművész papírt és tollat ragadva vall egy napban szobrot állítva mindennapjairól, csapongva, olykor bukfencet hányva emlékei, anekdotái, passziói, felragyogó, majd kihunyó eszmefuttatásai között,…

Olvass tovább!

Andrej Tarkovszkij: A Tükör és az orosz filmművészet

Andrej Tarkovszkij, az orosz filmművészet eddigi legnagyobb alakja, aki a szovjet korszakban klasszikus fokon képviselte az orosz kultúrát és művészetet. Tükör című alkotásában az emlékezést, mint etikai témát ragadta meg, s mint a Tükör szerző-hőse, emlékezésében drámai  dialogikus viszonyba került a múlttal. Művében két nemzedék árnya vetül egymásra a valóság és az emlék találkozásában. Nosztalgia Tarkovszkij hagyományos módon közelítette meg és Dosztojevszkij és Tolsztoj szellemében fogalmazta újra az egykori irodalmi eszményeket, az orosz történelem nagy kérdéseit és az orosz intelligencia egyik jellegzetes attitűdjét: az öntökéletesítésre, a belső érvényesülésre összpontosuló szellemiséget.…

Olvass tovább!

Megsüketült testek – A propriocepció „wittgensteini” állapota

Oliver Sacks (1933-2015), brit származású amerikai neurológus idegélettani tájakat térképezett fel: az idegi rendellenességek legtávolabbi sarkvidékeit és trópusait. Írásom a maga nemében addig egyedülállónak tűnő hölgy, vagyis az első „testét vesztett” emberi lény történetének tolmácsolása alapján született. A férfi, aki kalapnak nézte a feleségét című könyv egy kis szeglete ez, mely a meghökkentő históriák hippokratészi esetleírásainak tárháza.

Olvass tovább!

Sírhant Művek

A Sírhant Művek (eredeti címén Six Feet Under) nagysikerű amerikai televíziós sorozat az Oscar-díj-nyertes Amerikai szépség című film írójától, és szinte minden lehetséges tabut megdönt. Először is a halál misztériumát. Az alkotás középpontjában álló család temetkezési vállalkozást vezet, így epizódonként új megbízást kapva, némi fekete humorral mutathatják be otthonukban a halál utáni életet a mindennapokban. Véletlen halálesetek, esetleg szándékos emberölések kavalkádját láthatjuk felvonulni a képernyőn, melynek tragédiája észrevétlenül egy széthullásban lévő, működésképtelen család ágasbogas életébe torkollik. A temetkezési vállalkozást vezető családfő karácsony napján bekövetező halálával veszi kezdetét a karakterek életében…

Olvass tovább!

Dohányzókert

Celeszta összeolvadt amalgám fogsorán vanília ízű füsttel fésülte ki a gyöngyöző fellegeket. Lehunyt szemhéja alatt szemgolyója ebihalként úszkált, és homlokáról hatszögletű aranyszemcsék tapadtak a tenyerére. Körben a tükrök a párától gyöngyházmázú burkolattá olvadtak szét a tapétán. Egy kagylófotel Recamier-t ábrázoló selyempárnájának megszaladt szeme a tekintetembe akaszkodott. Csendben pöfékeltünk ebben a kiskörúti utcasarokra beszorított krematóriumban. Flo mondta is, nehogy rágyújtsak, ha eljövök, mert undorító vagyok, amikor dohányzom. Azt hiszem, mégsem ez számított, és pofaizmainkat erősen fogaink közé szívva, nyeltük a füsttel az élet kvintesszenciáját. A szalon sarkában egy kalitkában fémkolibri villogott…

Olvass tovább!

Repkedő kézmozgás és lábujjhegyen járás – Az autizmusról

Az autizmus egy fenomén, kemény, mégis csodás valóság. „Senki sem sziget, önmagában teljes” – írja Donne. Márpedig az autizmus éppen ez – sziget, elvágva a szárazföldtől. A következő gondolatok a szeretetre éhező „csodabogarak” világába engednek betekintést egy pillantás erejéig José rövid történetén keresztül.

Olvass tovább!

Lélekkeresés – Az emlékezet tengerén

Egy spanyol születésű mexikói filmrendező emlékirataiban megrendítő szavakkal vet fel alapvető – orvosi, lételméleti, gyakorlati, filozófiai – kérdéseket: milyen élete, milyen világa, milyen személyisége van egy olyan embernek, aki elveszítette emlékezőképességét és ezzel együtt az időben való lehorgonyzottságát és múltját. Kik is vagyunk az emlékeink nélkül?

Olvass tovább!