XXVII. Bolyai Konferencia A Bolyai Kollégium által szervezett multidiszciplináris ismeretterjesztő konferenciára, minden kar hallgatóját szívesen látjuk, akik bármilyen tudományos témából előadhatnak. Időpont: 2023. április 15-16. Helyszín: Bolyai Kollégium – 1117 Budapest, Nándorfejérvári út 13. Jelentkezési határidő (absztrakttal): 2023. március 17. Esemény Aktuális kiírás XXIV. Eötvös Konferencia Erre a konferenciára minden olyan hallgatót várunk, aki bölcsészet-, gazdaság-, jog-, társadalom- vagy természettudományokat, illetve pszichológiát vagy informatikát érintő kutatással foglalkozik. Időpont: 2023. május 5–6. Helyszín: 1118 Budapest, Ménesi út 11–13. Jelentkezési határidő: 2023. március 19. 23:59 Esemény…
Olvass tovább!Kategória: Tudósítás
Krakkói utazás a Hallgói Alapítvány szervezésében!
Már sok éve szervez tavasszal az ELTE TTK Hallgatói Alapítvány külföldi utazásokat a TTK hallgatói számára. Múlt évben Prágában vezettek körbe, idén pedig Krakkóba kalauzolnak el titeket! Időpont: április 29. – május 1. Ár: 30.000 Ft március 10-ig, utána 33.000 Ft (Szállás 3 éjszakára, ágyneművel, 4-6-8 ágyas szobákban és különbuszos leutazás) Esemény Ne maradj le, jelentkezz! (A jelentkezés utalással együtt válik érvényessé, ehhez részletek az eseménynél!)
Olvass tovább!Élő adás – Ebola, vérzéses lázak, SARS, új koronavírus: ki a veszélyesebb?
2020. február 19-én került megrendezésre az Élő Adás jelenleg talán egyik leginformatívabb és leginkább aktualitást feszegető előadása. Pályi Bernadett és Dr. Kis Zoltán egy összehasonlító prezentációt tartottak az eboláról és az új koronavírusról (SARS-CoV-2). Mielőtt belekezdenék a két vírus egyenkénti bemutatásába az előadás nyomán, megemlítenék pár általános információt. Ezeket a kórokozókat ún. kockázati csoportokba soroljuk, attól függően, hogy milyen az egyéni és közösségi kockázatuk. Négy ilyen csoport van, az elsőbe tartoznak a legártalmatlanabbak, a negyedikbe pedig a legfertőzőképesebbek, legveszélyesebbek (például a különböző vérzéses lázak, így az ebola is). A SARS-CoV-2…
Olvass tovább!A soksejtűség evolúciója: kis vagy nagy lépés?
2018. november 28-án került megrendezésre a sorozat évadzáró előadása A soksejtűség evolúciója: kis vagy nagy lépés? címmel, melyet Nagy László, a Szegedi Tudományegyetem tanára tartott. A fő kérdés az volt, hogy vajon ez egy nagy ugrás volt-e az evolúció során, vagy mindössze csak egy “órásmesterre” volt szükség, aki a megfelelő helyre pakolja a már meglévő géneket?
Olvass tovább!Különleges kiállítás az ELTE-TTK-n!
Az ELTE TTK déli épületének földszintjén megtekinthető a 2018-as évre megszavazott Év ásványa és Év ősmaradványa pályázatának díjazottjai. A Természetrajzi Múzeum Biológiai és Őslénytani Kiállítása előtti térben látható 2018. december 10-ig a Magyarhoni Földtani Társulat Év ásványa és Év ősmaradványa programjának fotókiállítása a Lelkes Ásványbörzével közös szervezésben. A Magyarhoni Földtani Társulat 2015-ben indította útjára a programot, amelynek részeként minden évben 3-3 jelöltet bocsátanak szavazásra. A 2018-as évre a közönség a fluoritot juttatta az év ásványa trónjára, az ősmaradványok közül a Balatonites Balatonicus érdemelte ki ezt a címet, aminek köszönhetően az év…
Olvass tovább!Térképész geokaland Portugáliában
Idén szeptember 24-28. között lehetőségem nyílt részt venni a bragai Minho Egyetem által szervezett „Geoheritage management” training school-on. A földtani örökségvédelem több nemzetközi hírű szakértője, tudósa tartott előadásokat a hét folyamán az öt kontinensről érkezett résztvevőknek.
Olvass tovább!Földtudós-térképész kirándulás a Budai-hegységben
2018. október 13-án került megrendezésre a Budai-hegységben az őszi Térképész Kirándulás, az őszi térképész programok keretében. A programon tanszéki hallgatók minden különböző évfolyamról, valamint tanszékünk két tanára: Albert Gáspár és Faragó Imre is részt vettek.
Olvass tovább!Matcha tea
A matcha kilenc évszázada a Japán teaszertartás szerves részét képezi és ez a legdrágább teafajta, amit kapni lehet a világon. A matcha szó porított teát jelent, ami a zöldtea egyik fajtája, de míg a hagyományos zöld tea leveleit vízben áztatják, és csak a megmaradt levet fogyasztják, a matchánál a leveleket finom porrá őrlik és ezt a port öntik fel forró vízzel és fogyasztják el szőröstül-bőröstül.
Olvass tovább!Aranyba öntött tudás
A Nobel-díj kifejezést hallva legtöbbünknek eszünkbe jut egy híres felfedező, egy találmány, esetleg egy fényes medál, de mi is ez pontosan? Ha valaki elnyeri ezt a díjat, mindenki tudja, hogy valami fontos emberről beszélünk, valami nagy dolgot talált fel vagy valami nagy dologra jött rá. A díj nem csak a már említett, aranyszínű, Alfred Nobelt ábrázoló éremből áll, hanem jár hozzá egy elég jelentős pénzösszeg is. Ez egészen pontosan nyolcmillió svéd koronát takar, amely nagyjából 272 000 000 forint, és természetesen hatalmas elismerés is társul hozzá, hisz a köztudatban is benne van,…
Olvass tovább!Kutatók Éjszakája az ELTE TTK-n (videó)
Múlt hét pénteken és szombaton került megrendezésre a Kutatók Éjszakája, amiből az ELTE TTK idén sem maradhatott ki! Az érdeklődőket számos interaktív workshoppal, előadással, bemutatóval várták, ahol rengeteg kísérletet bárki elvégezhetett. A programok természettudományok szinte teljes spektrumát lefedték, az atomfizikától kezdve a mikrobiológián át egészen a geometriáig. Videó: Dózsa Zoltán
Olvass tovább!