Az UNICEF, a világ egyik legismertebb gyermekvédelmi szervezete, 2022 szeptemberében elindította Klímahősök nevű projektjét. Ennek célja, hogy a fiatal generációk környezettudatosabbá váljanak, és aktívan bekapcsolódjanak a klímaváltozás elleni küzdelembe. A projektet az a felismerés inspirálta, hogy a klímaváltozás hatásai elsősorban a jövő generációit érintik. Emiatt fontos, hogy a gyerekek és fiatalok megfelelő tudással rendelkezzenek a témáról, és képesek legyenek hatékony lépéseket tenni a környezet védelmében.
Az UNICEF egy nemrég végzett felmérése rávilágított arra, hogy a magyar fiatalok, különösen a 13-25 évesek, közel 90 százaléka szorong a klímaváltozás következményei miatt. Ráadásul sokuk úgy érzi, hogy nem rendelkezik elegendő ismerettel ahhoz, hogy hatékonyan cselekedjen, vagy egyáltalán felismerje a klímaváltozással kapcsolatos félretájékoztatást.
A Klímahősök program célja, hogy ezen változtasson: oktatási anyagok, interaktív kvízek és fenntarthatósági kihívások segítségével a fiatalokat cselekvésre ösztönzi. Külön kiemelendő, hogy a projektben résztvevő fiatal nagykövetek saját tapasztalataik alapján vezetik a programokat, így hiteles példát nyújtanak kortársaiknak, és még nagyobb hatással bírnak a cselekvésre ösztönző üzenetek. Az ő aktív jelenlétük nemcsak közvetlenebbé, befogadhatóbbá teszi az üzeneteket, hanem segít abban is, hogy a környezetvédelmi célok valós, megélhető lehetőségekké váljanak a fiatal generáció számára.
A kezdeményezés többféle lehetőséget kínál. Az online elérhető oktatási anyagok között például találhatóak szakértők által összeállított tematikus anyagok, amelyek kvízekkel és videókkal segítik a fiatalok környezettudatosságát. Emellett a program különféle fenntarthatósági kihívásokkal várja a résztvevőket, amelyek konkrét lépések megtételére buzdítanak, például az erdők tisztán tartására:
„Zavar a természetben eldobott szemét látványa? Csatlakozz a kihíváshoz, és segíts tisztán tartani az erdőt! Ha túrázás közben szemetet látsz, vedd fel és helyezd a legközelebbi kukába!”
A projekt részét képezik a népszerű offline rendezvények is. Ilyen az évente megrendezett klímakonferencia is. Ezen a 6-10. évfolyamos diákokat várják szervezett fenntarthatósági témájú előadásokkal, játékokkal és filmvetítésekkel. Az előadások témái változatosak, így minden fiatal találhat olyat, ami számára érdekes, például étkezés, divat, gazdaság tematikában. Ráadásul ezek az idősebbek számára is informatívak lehetnek és az interneten megtalálhatóak, az UNICEF weboldalán.
A Klímahősök program lehetőséget nyújt fiataloknak, hogy személyesen, közelebbről is megismerjék a fenntarthatóság érdekében alkalmazott gyakorlati megoldásokat. Ezeken a programokon kisebb csoportokban, különböző korosztályoknak megfelelően rendezve szakértőkkel beszélgethetnek, és olyan környezetvédelmi témákkal foglalkozó cégeket látogathatnak meg, mint például a fenntartható divatot képviselő Daalarna szalon.
A projektnek köszönhetően a fiatalok hangja a magasabb fórumokon is hallhatóvá válik. 2024-ben a „Fiatalok a következő generációkért” elnevezésű parlamenti vita során magyar középiskolás és egyetemista diákok, a fiatal nagykövetek segítségével javaslatot fogalmaztak meg. E javaslatot a COP29 klímakonferencia leendő résztvevőihez is eljuttatták abban a reményben, hogy az abban leírtakat majd képviselik a konferencián.
A Klímahősök program tehát nem csupán a környezettudatosságot erősíti a fiatalok körében, hanem aktívan bevonja őket abba a folyamatba, amelynek célja egy fenntarthatóbb és élhetőbb jövő.
Éppen ezért úgy gondolom, hogy érdemes lehet követni a programjaikat, mert változatosságuknak köszönhetően mindenki találhat olyat, ami érdekes lehet számára. Valamint ne feledjük, hogy a kis lépések is hozzájárulnak az élhetőbb jövő kialakításához!
Szerző: Gyimesi Petra Kata